Aktualności

Niemiecki Związek Piłki Nożnej nagrodził szkołę nr 3 w Dębicy

Gallery

Projekt Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy w ramach programu „Zachować pamięć“ nagrodzony przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej

Za wspólny projekt w miejscach pamięci zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Dębicy i SC. Aleviten Paderborn otrzymał Nagrodę im. Juliusa Hirscha, przyznawaną przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).

Życie w czasach narodowego socjalizmu

Projekt Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy i klubu SC Aleviten Paderborn został zakwalifikowany do programu dotacji PNWM „Zachować pamięć“ i młodzież  odwiedziła w marcu miejsca pamięci Sachsenhausen i Ravensbrück. Tam, w trakcie warsztatów i pracy w grupach, przez cały tydzień zajmowała się tym, jak wyglądało życie różnych grup społecznych w czasach narodowego socjalizmu, a także jaką naukę da się wyciągnąć z tamtych czasów dzisiaj.

Nagroda za zaangażowanie przeciw wykluczeniu i dyskryminacji

Za wspólny projekt w miejscach pamięci zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Dębicy i SC. Aleviten Paderborn otrzymał Nagrodę im. Juliusa Hirscha, przyznawaną przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).

Niemiecki Związek Piłki Nożnej przyznaje co roku tę nagrodę osobom, inicjatywom lub stowarzyszeniom, które angażują się na rzecz nienaruszalności godności ludzkiej, porozumienia i różnorodności, a także działają przeciw antysemityzmowi i rasizmowi, wykluczaniu ludzi, dyskryminacji i wrogości.

 

W dniu 18.11.2018 roku delegacja szkoły w składzie dyrektor Dariusz Pierzchała oraz nauczyciele i koordynatorzy projektu Marta Kipa, Ewa Zych oraz Grzegorz Cyboroń reprezentowali szkołę podczas uroczystej gali wręczenia nagrody im. Juliusa Hirscha. Uroczystość miała miejsce w Muzeum Piłki Nożnej w Dortmundzie. Projekt zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Dębicy zajął pierwsze miejsce.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy zorganizowała w pażdzierniku drugi już w tym roku projekt wymiany młodzieżowej z SC. Aleviten Paderborn, tym razem w Dębicy i Głobikowej, poświęcony poznaniu kultury i tradycji regionu. 28 uczniów z Polski i Niemiec odwiedziło m.in. Łańcut, Kolbuszowę i Krosno biorąc udział we wspólnych warsztatach oraz zajęciach sportowych i uczestniczyli w spotkaniu z viceburmistrzam Dębicy panem Wojciechem Iwasieczko.

Koordynatorzy projektu zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej również w kolejnych latach  będą kontynuować współpracę organizując kolejne spotkania w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.